118 DE MOFFESCIIANS. aanving met hem ook deze plaats te ontweldigen. In den avond van den 16 Julij 1586 aan het hoofd van eenig krijgsvolk te Neuzen geland zijnde, beraamde de prins met den kolonel Joiian Piron, die destijds de schans onder zijn bevel had, het plan om Axel bij verrassing den Spanjaarden te ontrukkenen toen zij den volgenden dag te zamen dit voornemen wer kelijk ten uitvoer bragten en met eenen gunstigen uitslag bekroond zagen toen was en bleef ver volgens door de gepaste voorzorgen van Maurits geheel het land van Axel van het Spaansche dwang juk voor altijd bevrijd. De schans nu nutteloos geworden en van de be zetting verlaten zijnde, bekwam weldra eene geheel andere gedaante en bestemming door de zorg van den heer Johan Serlippins burgemeester van Neu zen die, de schans met de daartoe behoorende gronden in eigendom verkregen hebbendedezelve na een tienjarig bestaanin eene fraaije buitenplaats herschiep. En deze lusthof nam niet weinig in be langrijkheid jain vermaardheid toewanneer ds. Petrus Hondius van Vlissingen geboortig in 1606 te Neuzen predikant werd en tot aan zijn overlijden in 1621 de Hervormde Gemeente aldaar als leeraar diendedaar hij als ongehuwd persoon bij den ge noemden burgemeester inwoonde die hem het vrij gebruik van zijne buitenplaats afstond. Hoe deze ge letterde en dichtlievende mandie als kruidkundige tevens naam gemaakt heeften door zijne ruime tij delijke middelen daartoe in staat gesteldal zijne vlijt ten offer bragtom hier een eerste en hoogst

Cadsandria | 1856 | | pagina 158