J. AB UTRECHT DRESSELIIUIS. 145 voormalige barakken armhuizen gevonden worden met het oude Zeeuwsche onderscheidingsteeken, van een witten zandlooper op een rooden grond. De busschieters- en burgtstraten noemt men te zamen het slijkstraatjeen buiten de kaaipoort is eene buurt, de haven, ontstaan. Zoomede op de zuid- en west wallen, verscheidene wandelpaden. De achterhelft van de voor den titel afgebeelde St. Bavo kerk, is inwendig, in spitsbogen stijl, ge heel vernieuwd. Tegenover deze kerk stond de voor malige Doopsgezinde kerk het Lam, dietenjare 1672 goedgunstig ook voor de Hervormden werd ingeruimd, daar de St. Bavo kerk tijdelijk in eene gevangenis voor de krijgsgevangene Franschen was ingerigt. In de St. Bavo kerk zijn, bij hare herstelling, de zer ken uit de voorkerk van nonnen-, priesters-, predi kanten- en magistraats-persoons-graven, op in het oog loopende wijze gesplitst. Slechts een dezer stee- nen (een halve zerk) draagt een (Latijnsch) opschrift in Gothisehe karakters. Vele zerken schijnen door Spaansche en Watergeuzen-soldaten verwoest. Al va's bestuur kenmerkt zich voor Aardenburg door twee bijzonderheden: 1". dat zijne soldaten voor duizende guldens aan lood van St. Bavo kerk stalen en het door de sluis van Slependamme te schepe naar Sluis voerden, en 2". dat de burgers ontslagen werden van heeren-diensten aan de zuid-overleije of nieuwe Gendsche vaart. Nog vermelden wij met genoegen dat door het ed. achtb. bestuur dezer gemeente, bij verordening dezes jaars, regelende de verdeeling der gemeente in wij-

Cadsandria | 1856 | | pagina 185