4 KEUKEN DEK STAD AARDENBURG. waaraan wij dezelve ontleend hebbenis weinig min der ouddan de keuren zeiven die wij wenschen mede te deelen. De naam van den boek met den knoop" wijst ons reeds naar die oude tijden van een voud terug, toen men de stedelijke registers nog doopte naar hun uiterlijk, en men van den witten, denrooden, den ruden, d. i. den ruwen, dengheluwen, d. 1. den gelen boek, enz. sprak. Ons boek heeft welligt zijn' naam te danken aan den knoop, waarmede de lederen riem gesloten werd, die hetzelve omvatte. Menigvuldig toch zijn die oude registers, die, van een' lederen omslag voorzien, met een dito riem gesloten werden, die met eene ijzeren gesp wierd aangetrokken en bevestigd. Die knoop en 't is jammer, want hij zoude onze gissing tot wissing maken is echter verloren ge gaan even als de eerwaardige ouden band van vroe ger eeuw, die plaats heeft gemaakt voor een'nieuwen stevigen papieren omslagdie met het daarop ge stelde opschrift een' wanklank vormt met het inwen dige: tusschen uiterlijk en innerlijk toch ligt eene tijd ruimte van vijfhonderd jaren! De inhou<i van het boek bestaat uit stukken van verschillenden ou derdom en aard. Belangrijke stof tot bijdragen voor de geschiedenis der vroegere tijden wisselt af met min gewigtige keuren en verordeningen; keurbrieven der verschillende gilden volgen op afschriften van eeuwenheugende privilegiën. Dat gedeelte van het boekwaaraan wij het volgende ontleenendraagt ten opschriftCaerbrief van Ardenburgh en wat daarin voorkomt, is „ghecuert ende gheordineert bi den heere

Cadsandria | 1856 | | pagina 44