KEUKEN DEK STAD AARDENBURG. 5 „ende bi der wet, ende bi concente van der ghemeene poort." De keuren wèl te onderscheiden van die keurewaarbij door den heer des Lands de regten, vrijheden en privilegiën der poorters, en der schepe nen als hunne vertegenwoordigerswerden aange geven waren dus vastgesteld door den heer des O 0 Lands of zijn stedehouder, den baljuw; door de wet, d. i. door burgemeesters en schepenenmet toestem ming van de poorters of burgers. En wanneer wij nu deze keuren nagaandan zien wij dat zij een' schat bevatten van verordeningen op den lakenhandel en de weverij en wat daarmede in betrekking staatals het scheren en verwen der ver schillende lakensoortenhet verkoopen van het ga ren tot de weverij benoodigden wat dies meer zij. Wij vestigen thans echter het oog op die keuren welke meer tot het dagelijksclie leven in betrekking staan, en daardoor, hoe gewigtig overigens de an dere ook zijn, iets meer aanlokkends hebben zullen voor de lezers van ons Jaarboekje. Wij vermelden dan in de eerste plaats die welke betrekking hebben op het vieren der bruiloften spreken van BRUID EN BRUIDEGOM. Elc brudecome zal hemzelven bewissen van spisen ende van dranken ende daerbi sal hi nemen 2 schell. parisis 2) van der scotele, daer men wijn drinct; ende daer men negheenen wijn en drinct, zal men nemen 16 grooten. Ende landlieden die brulochten doen in die poort, moeten ouden die selve cuereende die meer neemt, verbuert 10 pond, ende die meer gave

Cadsandria | 1856 | | pagina 45