KEUREN DEK STAD AAIiDENBUliG. 9 van Aardenburg. sloot alle pretexten en excusen den weg af, en zond den overstouten speelman in bal lingschap. Zucht naar standsverheffingingenomenheid met ui terlij ken praal en prachtbegeerte om te schitte ren waren het erfdeel van den mensch der 19d* eeuw niet alleen. Onze keuren bewijzen zulksen gingen het zooveel mogelijk tegen. Niemand toch mogt trom pers, d. i. trompetters hebben ter bruiloft, tenzij bruid en bruidegom zamen vijfhonderd pond ten huwelijk bragten of eene gelijke waarde in andere goederen. Ja zelfs de kleeding der bruid en het versieren der bruidswoning of bruidszaal was hiervan afhankelijk. De bruid mogt geen scharlaken dragen of kostbaar snoergeene kroon het inwendige der woning sieren zoo men evengenoemde som niet bezat. Schoone maat regelen roept welligt menig lezer uit: maatregelen, die ook in onzen tijd niet te onpas genomen waren. Wij stemmen het hun toe, doch het bewijstonzes inziens, ontwijfelbaar, dat de mensch der 19doeeuw nog immer uit hetzelfde stof gevormd wordten nog immer dezelfde neigingen voedt en koestert als die der 14d» koesterde, en als die der volgende eeuw een maal koesteren zal. Men heeft het trouwens meer malen opgemerktdat voorspoed en welwaart den grond leggen tot weelde en overdaaden de schat ten die koophandel en zeevaart der Ylaamsche ste den in den schoot wierpenmoesten noodwendig lei den tot prachtvertoon. Vermaard toch zijn de woor den die éénmaal den mond van Frankrijks koningin ontvloeiden toen zij aan de zijde van haar gemaal,

Cadsandria | 1856 | | pagina 49