KEUREN DER STAD AARDENBURG. 15 „valscher waarheden, verbeurt 50 pond, en inen „zal hem zetten drie dagen in die ladere of in den „stok. En dan zal men hem geven een teeken in „zijne lier, d. i. wang of kaak, en men zal hem „bannen zes jaar uit de casselrie van Brugge op „zijne oogen" l2). Deze straf schijnt zeer oud te zijn in Vlaanderen. Beeds in 1304 luidde art. 31 der derde keure van Brugge„Zoo wie valsche waar- „hede zegt of valsche oorkondschepe voorschepenen, „en dat bekend worde bij zeven schepenen men zal „hem in den stok zetten drie dagen, en daarna tee- kenen aan zijne lier met eenen sleutelen dan ban- „nen uit den lande van Vlaanderen zes jaar op de „galg, en nimmermeer geloofd te zijn daarna" l3). Eene andere strafbepaling zegt: „dat men den meineedige drie dagen op de kaak zetten zalen „hem ten derden dage teekenen in de wange met een „teeken van justicie of van den heere; hoewel dat „de regte canonen verbieden, dat iemand geteekend „zij in 't aangezigt, die geschapen is naar den beelde „ons liefs Heeren Jesu Christi." Men stoorde zich dan aan dit laatste niet en allen stemmen daarin over een dat den valsche getuige het brandmerk op de kaak werd ingedrukt „allieete." Het merken ge schiedde of met een' sleutel, of met „der stede tei- „ken," welligt het stadswapen, en de scherpregter ontving voor zijn loontien stuivers Welk werktuig of wat voor ding die ladere geweest zij weet ik nietdoch ik gis dat het één of gelijksoor tig met don stok zal zijn geweest. De stok wèl te onderscheiden van den stok waarin men de voe-

Cadsandria | 1856 | | pagina 55