22 KEUKEN DEK STAD AARDENBURG. lichtkring der erkenning van de regtcn der vrotnv in eene Christelijke maatschappij. Schandelijk toch werden die regten in vroeger' tijd, in den tijd waar van wij spreken, vertreden en miskend. „Een man," zoo luidt het, „mag al 't goed, dat hij of zijn wijf „heeft, verbinden en bezwaren zonder hare toestem- „ming en zonder haren dank maar haar lijf mag hij niet verbinden in geenerlei manierenhoe dat men „zegt, dat de vrouw is 's mans cateil (huisraad)23)." De echtgenoote werd dus gelijk geschat met een stuk huisraad, een stoel of tafel, en niets meer. Kan men onder een Christenvolk wel grooter miskenning den ken dan deze, van de regten eener gade en moeder? Van haar, die door den wijzen Schepper den man als eene hulpe ter zijde is geplaatstom met hem het lief en het leed des levens te deelen, zijne vreugde te verhoogenzijne smart te verzachten en de lief derijke verzorgster te zijn van het kroost, waarmede de Heer hun echt zegende? Wat de geloofbaar heid der vrouwen bij het afleggen van getuigenis der waarheid voor den regter aangingwaren er slechts drie gevallenwaarin men haar getuigenis aannam; d. i. wanneer het of verwonding gold, öf manslag, of wanneer de zaak na bezetten tijd, na de klokke was voorgevallenen wat een man zeide op't getuigenis eener vrouw, daarop sloeg men in het minst geen acht 24). Maar boven alle beschrijving wreed is, wat wij in het hoofdstuk der wettelijke waarheden, onder het opschrift; „Een man tegen „zijn wijf" gemeld vinden. Zóó luidt het: „Een man mach zijn wijf slaen ende steken upsniden

Cadsandria | 1856 | | pagina 62