161 EMIGRANTEN De derde rubriek bevat nog vele posten die in de eerste te huis behooren; voorts transport- en administratiekosten. Wij vonden de onderstaande posten van die derde rubriek curieus genoeg om ze onzen lezers mede te deelen. Vacatiën van den heer bogaard in het nemen van conside ration tot het ontbieden der emigranten: X 11,3,8. Vacatiën op de receptie, zeven dagenX 21,14. Vertering op de receptie X 23,14,3. Rondrijden met den heer kutsch tot visitatie, vijftien dagen: X 35,11,4. Vacatiën naar den Haag, daaronder X 14,19,4 verschot, een en veertig dagen: X 96,14,4. De kamerboden voor het bestellen der brieven, tot den 8 Julij 1733: X 50. Beide kamerbodens,van den 1 Julij tot den 1 Januarij 1734: X25. Koop van een paard voor den commissaris pantzer: X 20., 20) De redenen die voor deze weigering worden bijgebragt zijn zoo ongegrond, dat men ze onmogelijk voor de ware kan houden. Het bezit eener kerk, wordt onder anderen gezegd, zou de inge zetenen aan het morren brengen, omdat zij voor menschen, die daarin hadden kunnen geraken, hunne landen zeven jaren belast moesten zien. Ook hun edelmogenden zouden de gunst kunnen intrekken van het onderhouden van den predikant en de school meesters, indien de emigranten eene kerk konden hebben. Het antwoord dat de kerk niet door, maar uit gecollecteerde pen ningen, voor de Saltsburgers zou gesticht worden, en dat de bezoldiging van predikant en schoolmeesters geen gunst was, maar in de voorwaarden hunner overkomst was bepaald, baatte niet. Hieruit schijnt te blijken dat na het grootendeels mislukken der immigratie, de hooge regering minder welwillend jegens de Saltsburgers was geworden; misschien wenschte en hoopte zij thans, dat de nieuwe luthersche onderdanen in de gemeenten der Hervormden zouden wegsmelten. 21) Dit feit worilt thans in deze streek, zoowel door Luther- schen als Hervormden, beschouwd als een bewijs van de weinige vlijt en oppassendheid bij de Saltsburgers, ook dan nog, toen zij

Cadsandria | 1857 | | pagina 191