DRIE A A N, G E Z I G T E N. Cdricus cordus, die als praktiserend geneesheer in den jare 1588 te Bremen stierf, plagt te zeg gen Een geneesheer heeft drie aangezigten vooreerst: dat van een' engel, wanneer hij voor de eerste maal aan het ziekbed verschijnt; ten tweede: dat van een' god, wanneer de door hem voorgeschrevene geneesmiddelen eene goede uitwer king gehad hebben; en eindelijk: ^dat van een duivel, wanneer hij betaling vordert." Zou dit niet nog wel eens het geval zijn, lezers 152 DE SALTSBURGSCHE EMIGRANTEN reeds bekomen waren van den schok, dien de overplaatsing in een vreemd land bij hen mogt hebben te weeg gebragt. Het fonds leed daardoor een gevoelig verlies. Men schijnt daar echter te Amsterdam al zeer verschoonend en vergevend over te den ken. Dit steekt zeer af bij de verwijten en klagten tegen de overheid en de ingezetenen over het schenden der voorwaarden, «n de mishandeling der Saltsburgers, waarmede de vermelding aer door ons ook op prijs gestelde liefdadigheid der am- sterdamsche geloofsgenooten gewoonlijk gepaard gaan. 22) Deze handeling van ds. de habtogh wordt thans ook door de Lutherschen afgekeurd. De onverdraagzaamheid was echter niet alleen aan e'éne zijdede kerkcraad der Hervormden van Groede meende zich bij de classis van Walcheren te moeten regtvaardigen over het leenen der kerk aan die van de augsburgsche Confessie. Het schijnt ook dat de gemeenteleden het prediken voor de Lutherschen in hunne kerken met geen goed oog aanzagen; al- thans er wordt vermeld dat menigmaal, eer de Lutherschen hunne godsdienstoefening hadden geëindigd, de Hervormden zich reeds in de kerk verzamelden, waardoor de leeraar genoodzaakt werd te eindigen.

Cadsandria | 1857 | | pagina 192