183 PI'TRUS EfONDIUS deelte van dat gewest gelegen, alwaar immers de goederen ge vonden werden, na den dood van corn, de hondt, aan diens kinderen bij het twaalfjarig bestand teruggegeven. Eveneens werden cok*de goederèn, die petrus hondius van moederszijde toekwamen, in deze prov. en wel in liet meer noordelijk ge vonden ambacht Veurhe aangetroffen. Ook werd in deze prov., en wel te Wakene of Wacken, de aardrijkskundige jodocus hondius ten jare '1563 geboren, wiens ouders, even als corn, de iiondt, hun land om des geloofs- wille ontvlugtten en eerst naar Gend en daarna naar Engeland de wijk hadden genomen. 2) Dat hij te Leiden studeerde mag men immers onder stellen, dewijl aldaar niet alleen is uitgegeven, behalve zijne Moffeschans in 1621, ook nog een dichtwerkje, getiteld: Leo Belgicus etc. in 1598 (Zie de la rue, Gclett. Zee{.) maar hij ook bovendien een leerling is geweest van clusius, in dien tijd hoogleeraar aldaar, en een bijzonder vriend van CH. porret, apotheker en begunstiger van den kruidtuin te Leiden. 3) Het werkje is uitgegeven in 12° en bevat behalve 31 bl. voorrede en opdragt 534 bl. druks. Eerst werden alleen zijn hoff en tafel" door zijnen vriend publiek gemaakt en heeft men deze, uitgave v.n. te danken, behalve aan de ergernis van een roomsch geestelijke, ook aan zijne vrienden, die hem daar toe aanzetteden, waarbij nog kwam eene onweerstaanbare behoefte om alzoo zijne hoven, die toen reeds waren, voor de vergetel heid te bewaren. (Zie de opdragt van den 4dnn ganck). 4) De tafel op de Moffeschans kostte, volgens hondius, 's jaar lijks wel tusschen de 2 a 3000 gulden. 5) Ook jacob cats, met wien hondius bevriend was, be zocht en prees zijnen tuin op de Moffeschans. (Zie Ouderdom en Buytenleven Maer hondi, lieven vriend, ik wil u niet vergeten, Daer was van uwen tuin voor desen veel geweten, Men sprak schier overal van uwe Moffeschans, Maer straks naer uw vertrek soo was zij sonder glans.

Cadsandria | 1857 | | pagina 223