216 VADEK EN ZOON. cats in 1898 zijn testament maakte; eindelijk was antonie een zoon van eene dochter van poppe hayman, burgemeester van Zierikzee in 1424 en later tot 1443, waaruit mede zijn leeftijd kan worden afgeleid. 5) Wagenaar meldt, volgens zijne aanhaling (Vad. hist. IV, 291) op gezag van olivier de la marche (Memoires) L. II, Ch. 14, pag. 643, dat „adolf zich van Zierikzee, onder vrijge leide zijns zoons, naar Sluis begaf, om hem tot het overgeven der stad te vermanen," doch dat „filips hier geen ooren naar had." Uit het verhaal van pontos heuterus (Her. austr. L. IV, Cap. 9, pag. 116 ed. lovan. 1643) zou men moeten afleiden dat filips zijnen vader niet eens binnen Sluis heeft willen ontvan gen. Zie hier zijne woordenTem ad Saxonis castra venit Adolphus Cliins, P/ulippi Cliuii pater, achnodum senex,per lega- tum castrensem a filio petens, accepla fide pullica, Sluzam sïbi in- trare liceret. Negat fdius patri, magna omnium admiraiione. De Memoires van de la marche heb ik niet bij de hand, even weinig als andere bronnen, Dat de heer van kleef op verzoek der regering van Zierikzee die reis ondernam, is natuurlijk vinding. 6) In de geslachtlijst der heeren van kleef bij hoogstraten Woordenb. Kleefbladz. 107, vind ik aangeteekend, dat filips „een groot vijand van het huis van Oostenrijk was, sedert hij Maria, erfprinses van Bourgondië, te vergeefs ten huwelijk ver zocht had." 7) Het verhaal' van dezen aanslag leest men bij pontus heuterus l. c. De geschiedenis heeft, ook in kleinigheden, te heilige regten, dan dat een ingekleed stukje als het mijne, haar mag verdraaijen. .Daarom zij gezegd, dat de voorstelling, als werd filips door dien voorslag gestijfd in zijn weigering aan heer adolf, ook weder vinding is. Duidelijk, is overigens heuterus' kort verhaal aangaande het plan van siron niet, zijn werk niet in ieders handen is, voeg ik hier nogmaals zijne woor den bij: Habebat Cliuius Sluza militem nomine Sironem. Is se Bel- gicam Anglicamque classem incensurum promiltit, si potestas fiat. Consentit Cliuius. Jubet confici Siro catenas ferreas tres, actotidem

Cadsandria | 1857 | | pagina 256