DEE SLUIZEN AKEN OPSTAND. 57 rijker, die zoo bloedig liet rigten over zijne nieuwe on derdanen. De strafoefening strooide een zaad in de harten, waaruit zich, een tiental jaren later, der Sluize- naren hardnekkige tegenstand onder eilips van Kleef ontwikkelen zoude; een tegenstand, die wel is waar met de vernedering van Sluis eindigen moest, maar dan eerst, als hij maximiliaan menigen harden strijd, menig bitter oogenblik zou geschonken hebben; als er wraak zoude genomen zijn over '9 vorsten bloedig eerste regt. Wij behoeven het bijna niet te zeggen, dat de schul digen, die de donkere wolken van 's vorsten ongunst boven de stad'hadden zien zamentrekken, zich met de vlugt, hadden gered, eer het dreigend onheil over hunne hoofden werd uitgestort; zij, die het gewaagd hadden te blijven, boetten hunne stoutheid in de gevangenis. Naauwelijks waren de hoofden van coenelis rebbinc en zijne medgezellen gevallen, of maximiliaan begaf zich den 25sten September met zijne echtgenoote naar Sluis, om er, onder den vreeselijken indruk dien de strafoefening had verwekt, de vrijheden der stad te be zweren en hare beide kasteelen te bezigtigen. Zal blij gejuich en volksgewoel den vorst en de vorstin omringd hebben bij de intrede in de geslagene stad, wier aan zienlijkste poorters gevlugt waren of smachtten in de gevangenis? Wij gelooven het niet. Sluis treurde. Maximiliaan vertoefde er slechts kort. Reeds den volgenden dag ontmoeten wij hein te Damme. Maar nog waren de misdaden der Sluizenaren niet genoeg geboet. Nog zuchtten vele poorters in de gevangenis,

Cadsandria | 1858 | | pagina 103