£S DEB SLUIZENAREN OPSTAND. in angstige verwachting het vonnis verbeidende, dat weldra over hen geveld zou worden. De nieuwe burgemeesters en schepenen van Sluis waren intusschen niet werke loos. Zij wendden bij den vorst alle pogingen aan om zoowel voor de gevangenen als voortvlugtigen vergiffenis van het gepleegde te erlangen, en zagen die ten slotte met eenen gunstigen uitslag bekroond. De vorst, verklarende genade en compassie" met hen te wil len hebben, zonderling omdat tot drie personen voor den opstand met hun leven hadden geboet, schonk der stad eene abolitie van de commotie, d. i. vergiffenis van haren opstand, zoowel voor de ge vangenen als degenen, die te dezer oorzake voortvlugtig waren. Hij ontsloeg hen van alle corporele en criminele straf; stelde hen in den zelfden staat, waarin zij vroeger geweest waren, mits de gevangenen en andere poorters hem zulke civile betering zouden doen en al zulke voorwaarden zouden nakomen, als hij hun later, na een rijp onderzoek opleggen zoude, naar gelegenheid van de zaak, de gegoedheid en de schuld der beklaag den. Voorwaar, het was wel het eenige middel om de stad voor eene volslagene ontvolking en een' volkomen ondergang te bewaren. Den 28sten November 1477 gaven maximiliaan en Maria te Brussel een charter, dat eene beknopte opgave bevat van den geheelen loop des opstands en aan het slot de civile betering heeft, tot welker nakoming de schuldige Sluizenaren zich verbonden. Wij willen deze hier mededeelen. De uitgebreidheid van den opstand springt bij de lezing in het oog, en zij, die de hoofd-

Cadsandria | 1858 | | pagina 104