64 DER SLUIZENaREN OPSTAND. waarheid der stemme van compassie" gehoor gegeven, en der verarmde gemeente de gansche boete kwijt gescholden. De 22ste dag van December des jaars 1478 zag te Sluis de commissarissen, door maximiliaan afge vaardigd, om der poorteren heerlijke betering te ont vangen. Daar kwamen ze in linnen kleederen, bloots hoofds, de brandende waskaars in de hand, die mannen van oproer en geweld, wier- fiere nek thans gebogen werd door het wee eener naderende ballingschap. Daar val len zij op de knieën, vergiffenis smeekende voor hunne wederspannigheid, genade vragende voor regt. En vree- selijk klinkt hun het woord in de ooren, dat hunne misdaden vergeven zijn, maar dat hunne driejarige bal lingschap uit de stad hunner inwoning binnen drie dagen een' aanvang nemen zal, en dat zij met hun hoofd boe ten zullen voor het breken van hun' ban. Te zelfden dage volbragten zij, die ten tijde der be roerte, eenig ambt bekleed hadden, hun' knieval, en leverden de gilden hunne bannieren in handen der com missarissen. Voorwaar, zoo ooit het heerlijk feest van 's Heeren geboorte te Sluis in rouw en treurigheid werd doorgebragt, 't was Kersfeest van 1478. Dra echter verkeerde de rouw in vreugd, maximiliaan toch, gehoor gevende aan de beden en smeekingen van het sluische stadsbestuurverleende kort daarna al den gebannenen hun inland, en heelde alzoo de diep ge slagen wonden. Met weemoed slaan wij nog even den blik op der Sluizenaren opstand, die hun zulke wrange vruchten drtfeg. Ongetwijfeld vond hij zijnen oorsprong in de

Cadsandria | 1858 | | pagina 110