70 DEK SLUIZEN AREN OPSTAND. waarders enz. te dezer oorzaak betaald moest worden, beliep mede eene aanzienlijke som. Wij besluiten met de volgende aanteeke- ning: „Betaald joos haeyeman, als voerende eene van de twee marktschuiten van deze stede, ter cause van drie arresten, gedaan op zijne voorz. schuit, ter cause van der stede achterstellen enz.: 11 sch.; wegens schade en interest aan zijne schuit en der poor teren goed, in zijne schuit geladen: 9 sch." Moet het ons be vreemden, dat de Sluizenaars verbitterd werden op een bestuur, dat niet in staat was de vrijheid zijner poorters te handhaven, en dezen eenen vrijen handel te bezorgen? (ïy Wij willen hier de verschillende belastingen wat nader leeren kennen, volgens de aanwijzingen, die ons daaromtrent in de stadsrekeningen gegeven worden.. De wijnassijs werd geheven „in de manieren en op de con ditiën navolgende, dat is te weten, dat men overal eenpaarlijk en algemeenlijk van alle wijnen, alzoo wel van kleine of korte wijnen als van heete, drooge of zoete wijnen, en zoo wat wijn dat het zij, evengelijk, gesleten en gedepenseerd binnen der stede en schependomme van der Sluus, geven zal voor den assijs twee penningen grooten van eiken stoop, dat is drie pond groot van eiken vate, en voorts van zester en zester gelijke." De bierassijs werd aldus geheven: „te weten, dat men ge meenlijk en overal, alzoo wel poorter, hostelier als tavernier of tapper, geven zal evengelijk twee schellingen gr. van elke tonne keyte. Item van elke tonne inbrouwene bier, daaraf dat men ver koopt den stoop te eenen groote, overal, ook alzoo wel poorter, hostelier, tavernier als tapper, zestien gr. Item van elke tonne cociyde zes sch. gr. van assijze. Item van elke tonne, die men voeren zal buiten de stad te land- of te waterwaart, daarvan zal men geven twaalf miten van elke tonne, die de brouwers zeiven

Cadsandria | 1858 | | pagina 116