DEK SLUIZEN AKEN OPSIAND. 73 len geven eene mite elk 's daags. Voorts zoo wie met stallen of luierden [horden, daar men de koopwaar op lei] staat, en uut zet met penewaarde [in het klein] die is schnldig eenen hailing parisis 's daags; en wil hij geven twee gr. par. de weke, hij mag daar mede kwijt zijn. Item, zoo wie ooft brengt binnen de voorz. stede, die zal geven van elke mand of zak eene mite; en van elke mande haring, die men brengt ter markt, ook eene mite; uitgestoken die van Aardenburger Ambacht, dewelke van elke week schuldig zijn eenen penning parisis en niet meer." De eau chide: „te weten, zoo wie binnen deze stede komt met wagenen of met geladen paarden, uitgestoken die van Aardenburger Ambacht, die is schuldig van elk paard eenen penning par. 's daags. En die van Aard. Amb. maar eenen penning par. de weke, dat is te weten, van paarden of wagenen, die men binnen de voorz. stede laadt of ontlaadt, en die varen om voiture." De e 1 ne„te weten, dat men geven zal van alle manieren van wollen lakene, dat men verkoopt binnen de voorz. stede, van elke elle 12 miten. Item van tyrteine zal men geven van elke elle eene mite. Item van nieuwen lijnwade, dat men ter markt brengt, verkoopt of meict of ook thuis verkoopt of meict, zal men geven van elke el twee miten. Item van alle andere ma nieren van dingen, die men meict bij de el, het zij binnen den huize of daar buiten, uitgestoken van lijnen, snoeren en gelijke zaken, min dan vierendeel breed, zal men ook geven twee miten van elke el. Item van allerhande maniere van linen lakene, cane- vets of banais, dat men elders verkoopt of meict dan ter voorz. markt, zal men geven van eiken honderde 12 gr., waar dat wordt verkocht of veranderd, van eiken verkoope, alzoo wel van de mer- seniers als van anderen." Decoornemate: „te weten, dat zoo wie koorne, vitsen,

Cadsandria | 1858 | | pagina 119