75 DER SLUIZENAREN OPSTAND. te weten, van eiken hoede tarwe vier gr. Item van eiken hoede andere graans 2 gr." Het regt om te kannen „asseoir, cueilli r et lever" de gezegd cueillote, was den Sluizenaren verleend door graaf philippus van Bourgondie te Valenciennes, den 21 December 1458, ook al om den grooten schuldenlast der stad zooveel mogelijk te verligten. Het bodemgeld bestond in eene belasting van twee grooten op elke tonne vreemd bier, te Sluis aangevoerd wordende. Den 12den April 1449 gaf graaf philippus van Bourgondiö aan de stad Sluis over: „le congié du ballast en l'eau, le droit et ferme du tonlieu a l'Ecluse, le droit des deux gros sur chacun tonnel de cervoise de Hambourg et Bremen, les revenus de la clergié du bailliage de l'eau et pareillement toutes les rentes fon- sières et héritables, qu'il prenait annuellement sur les maisons et heritages en cette ville," en dat, wijl zij duizend pond parisis lijf renten verkocht had ten voordeele van den graaf, hoewel deze, vol gens zijn eigen getuigenis, bij verscheidene opene brieven beloofd had de non la plus requérir ni faire requérir de plus v endre, charger ou obliger la dite ville d'aucune rente." Zoo kregen de Sluizenaars het verlofgeld, den tol, de grondrente in hun bezit, maar groeven zij tevens zeiven den kuil van hunnen ondergang. „Le droit du passage de l'eau a l'Ecluse et le droit dn wazegeld" werden ten voordeele der graven op het Zwin, voor Sluis, geheven. Het eerste om de doorvaart der schepen; het tweede om hunne ligplaats op de waze, d. i. de slikken die zich vóór Sluis, van de Onze Vrouwepoort tot het kasteel uitstrekten. Zoo hebben wij dan gezien, door welke lasten de handel, door welke heffingen de eerste levensbehoeften gedrukt werden; wij willen ten slotte nog enkele der bijzondere ontvangsten mededeelen,

Cadsandria | 1858 | | pagina 121