84 DEE SLUIZENAEEN OPSTAND. „Holland stond ten doel aan 's volks opschuddingen door het gisten der partijschappen en den haat tegen de belastingen. Te Dordrecht vercenigden zich de Hoekschen en Kabeljaauwschen om de afschaffing der belastingen te vorderen. De dekens der gilden lieten veertig der aanzienlijkste burgers vatten, en hielden ze ge vangen, tot dat ze rekening gedaan hadden. Binuen Hoorn stookte dirk janszoon banjaart het vuur van misnoegen, en in vergaderingen, nu te zijnen huize, dan iu eeue herberg gehouden, stelde de opgeruide aauliang zeven hoofd mannen aan. Onder ue hand hitste hij de huislieden op, die muitende naar het stadhuis togen, en maarten veelaar, den schout, in 'taaugezigt venveten, dat hij zijn ambt, voor geld, hun afgelcneveld, gekocht had. Veelaar, in den waan dat een groot- sche toestel het volk in ontzag zou houden, verscheen omringd van veertien dienaren, in nieuwe liverei gedost, doch dit vertoon diende alleen om de burgers des te meer te verbitteren. Zij vielen op zijn gevolg aan, verklarende niet te zullen dulden, dat hij met zooveel dienaren ging, en dat alle accijnzen af moesten, al zouden er al de heeren om sterven. Het oproerig.. gepeupel liet niet af, en men moest het ten wille zijn. De brieven, bij welke hertog karel het heffen der belastingen geboden had, werden ten voorschijn gehragt, ter bespotting op eenen stok gestoken, en in zegepraal naar de markt gevoerd, waar men er de zegels afrukte. Op den 15den van grasmaand, den tijd, wanneer de wethouderschap gewoonlijk veranderde, ge schiedde de verkiezing naar den zin van het gemeen.Verscheidene der oude regenten zette meu gevangen, en plunderde het huis van den schout, die, om in zijn ambt door Maria bevestigd te wor den, naar Gent wras getrokken. Bij zijne wederkomst werd hij genoodzaakt daarvan afstand te doen, en banjaart in zijue plaats

Cadsandria | 1858 | | pagina 130