9 2 EEN KRANKBEZOEK gearbeid hebben, konden wij niet ontdekken. Maar zoo veel blijkt er ons uit, dat zich te Dentergem, bij de eerste vestiging der reformatie in Vlaanderen, eene her vormde gemeente gezeteld had, waarvan wij gerustelijk mogen onderstellen, dat zij door een' eigen leeraar be diend werd. In haar' parochiekerk, toegewijd aan de heilige Moedermaagd en den eersten Christenmartelaar stephanus, hoorde men nu eene andere prediking van het Godswoord dan er eertijds in weerklonken had. Wanneer wij dus lezen, dat christoffel grenier in 1582 bij de vrouwe van Dentergem eén krankbezoek aflegde, dan zouden wij niets onmogelijks aannemen als wij meenden, dat de leeraar van zijne standplaats Gend, die hoogstens 5 uur van Dentergem kan af zijn, der waarts is getogen. Doch wij vragen dan verwon derd, waarom de zieke van zooverre een' evangeliedie naar ontbood, terwijl er in haar' eigene woonplaats een gevestigd was, en zoo dit misschien thans niet, terwijl er zeker op een der naburige dorpen, en stellig te Deinze (4), een waf te vinden: in 1582 toch was Vlaanderen niet karig voorzien van hervormde predikers. Wij durven zelfs niet verzekeren, dat grenier in dat jaar reeds predikant te Gend was. Was hij het meer I in Dentergems nabijheid of in die gemeente zelve, dan liet zich alles gemakkelijk begrijpen. Maar ook dit ligt in het duistere. Er is zelfs nog iets onzekers. Wie was mevrouwe van Dentergem," zoo vragen wij met belangstelling. Was zij wel wezenlijk ambachtsvrouw van Denter gem, of was van dentergem haar geslachtsnaam? Wij

Cadsandria | 1858 | | pagina 138