G EEN" KRANKBEZOEK BIJ DE VROUWE VAN DENTERGEM. AANTEEKENINGEN. (1) Zie mijne KerkhervormingleBrugge, dl. II, bl. 256, 257, waar met aanhaling der bronnen oyer ciiristoffel grenier gesproken wordt. (2) Te water, llist. des hen. kerke te Gentbl. 85 en 86. (3) Te water, Bef. v. Zeeland, bl. 218, 219. (4) Te Deinze was reeds in 1566 een predikant, 't Was phillippus garcia, naderhand predikant te Thielt (zie Kerkhem. te Brugge, II, 290), die, naar 't getuigenis van die van Deinze voor alba's commissa rissen, aldaar sedert 1 October aangesteld en werkzaam was. Zie J. van vloten, in de Konsl- en letterbode van 1857, no. 22, bl. 171. Garcia was minderbroeder te Brugge geweest en leerling van broeder cornelis. (5) De Nobiliaire des Bays-Bas meldt niets over Dentergem of over hen, die er heeren en vrouwen van waren. Wat wij er van mede deelden, ook ten aanzien der parochiekerk, ontleenden wij aan sanderus, 1land. illuslr., t. II, fol. 435. (6) Die verklaring heb ik in afschrift te danken aan de vrien delijke mededeeliug van den heer c. a. raiilenbeck, consul van Saxen te Brussel, en openlijk betuig ik er hem mijn' dank voor. Dat zij de aanleiding is geweest tot het opstellen van dit stukje behoef ik niet te zeggen. Zij is door grenier aldus letterlijk geschreven Io onderschreven bekcnne mits dezen, dat het warachtich is dat den knecht van mevrouwe van Denterghem, om my commende, my onderweghe gheset [lagergheseet, d. i. gezeid, gezegd] heeft, dat mevrouwe haer tcstamendt ghcmaect hadde. Ende als ie by mevrouwe quam en haer met Godes woordt ghetroost hadde, zoo hebbe ic haer oock den grooten nodt der armen gerecommandeert, haer biddende zy wilde de selve ghedencken; daer op zy andt- woorde heeft: het is ghedaen. Ende dewijle ic daer uit verstondt dat sy den armen in haer testamendt versorgt, zoo en hebbe ic se niet voorder ghepersuadecrt. Ende aengaende waet [wat] de vrienden gheseet hebben, die daer omtrent stonden, dat en is my niet indachtig. In kenoisse der wacrheit zoo hebbe ic heden dezen 5den December .82. dit gheschreven en mijnen naem hier onder ghcstclt. Christoffel Grenier, minister."

Cadsandria | 1858 | | pagina 142