PETRUS NYTTIIUS. 137 geenszins te kort doen aan den roem, welken verschei dene beoefenaars van de schoone schrijfkunst in vorige eeuwen te regt verdiend hebben, noch ook de schrijf kunstenaars van onzen tijd, ten koste van hunne voorgan gers, boven mate verheffen, maar liever, als echte vader landers er trotsch op zijn, dat deze fraaije kunst ten allen tijde in Nederland hare beoefenaars vond en nog bij voortgang hoog gewaardeerd wordt, terwijl bepaalde lijk de Zeeuwen, zoo niet vroeger, dan toch wel in onzen tijd, zich boven hunne kunstbroeders uit de overige provinciën daarin op eene in het oog loopende wijze onderscheiden. Of zouden wij uit liefde voor ons gewest ons te dien opzigte te sterk uitdrukken Immers neen, wanneer wij slechts acht geven op den uitslag van den vaderland- schen kampstrijd in de schrijfkunst, welken de maat schappij Tot nut van 't algemeen, in 1832, en voorts om de drie jaren tot 1844, heeft open gesteld, waarbij van de e 1 f bekrooningen zeven prijzen aan Zeeuwen zijn ten deel gevallen (2). En hebben de in steendruk uitgegevene schrijfvoorbeelden van de beide helaas! vroegtijdig overledene schrijfkunstenaars gillis adriaan kesteloo (3), te Domburg, en lein hooger- heyde (4), te Nieuwland, met welke zij het vaderland- sche schoolwezen zoo zeer verpligt hebben, der Zeeuwen roem in de schrijfkunst alom gevestigd, eerstdaags zullen aan deze toegevoegd worden de voorbeelden in loopend of maatschappelijk schrift van den jeugdigen onderwijzer abraham visser (5), te Gapinge, waaraan als uitmuntende in fraaiheid, op de algemeene vergade-

Cadsandria | 1858 | | pagina 183