DE ZEEUWSCHE SCHRIJFKUNSTENAAR noot PETRUS nytthus, achten het niet ongepast, tot staving van der Zeeuwen roem eenige bijzonderheden van dezen, voor alsnog te weinig bekenden schrijfkun stenaar aan het licht te brengen, en daarmede eene bijdrage voor dit jaarboekje, hoofdzakelijk aan Zeelands geschiedenis toegewijd, te leveren. Welke moeite wij ons intusschen gegeven hebben om 's mans levensschets zoo volledig mogelijk te leveren, zoo zijn wij hierin evenwel, bij gemis van de noodige bescheiden, niet zeer naar wensch geslaagd; doch wat wij dan toch nog door sommiger welwillendheid (33) mogten opzamelen, zal altijd voldoende zijn om eeniger- mate den man te leeren kennen, wiens kunstgaven met alle regt verdienen bewonderd te worden. Petrus nytthus dan, de zoon van cornelis nyt- thus en ebelina LOMMERS, werd den 25sten Julij 1758 te Kerkwerve geboren. Tot den onderwijzers stand opgeleid, bekleedde hij die betrekking eerst te Burgh in Schouwen, van 1779 tot Mei 1783, vervolgens te Oostburg tot November 1790, en eindelijk te Noord- gouwe, waar hij, bij de geboorte van eenen zoon op den 4 September 1791, reeds als overleden vermeld staat. Hij trad aan het einde van zijnen diensttijd te Burgh, den 1 Mei 1783, als jongman, in het huwelijk met ADRIAANTJE de GDOPPER, uit welken echt te Oost burg zes kinderen zijn gesproten, van welke de helft aldaar in jeugdigen leeftijd overleed. Maar hoe schraal ook deze levensberigten mogen zijn uitgevallen, wij weten evenwel gelukkig iets meer van zijne ongewone bekwaamheid in het schrijven

Cadsandria | 1858 | | pagina 186