HERINNERINGEN. 13 ning, te Sluis optrad, en den commandant, schoon niet tot de Hervormden behoorende, onder zijn gehoor vond. Naderhand werd aan van ïiopberge door het departement Sluis, der maatschappij: Tot nut van 't algemeen, een eeredegen geschonken. De aanspraak, daarbij gehouden, is in druk verschenen. De garnizoensdienst werd nu te Oostburg, gedurende eenige dagen, alleen door het corps vrijwillige burgers verrigt. De militie werd beschouwd, als steeds mobiel. Ook te Sluis zag ik in die dagen de hoofdwacht en andere posten door de burgerij bezet. Groot waren toen de opofferingen der ingezetenen in dit district. Dagelijks kwamen er van Kadzand, Zuid- zande en Retranchement, zoo goed mogelijk gewapend, en aangevoerd door zeer geschikte personen, om aan het water de Linie de posten te bezetten. Oostburg leverde meer dan 50 man, behalve de ouden, mismaak- ten en gebrekkigen, die ingeval van nood nog opkwamen. Schoondijke, Breskens en Waterlandkerkje waren niet achterlijk, ook de andere plaatsen van het district be toonden hulp. Dit alles gebeurde in het midden van den oogst, terwijl wij verstoken waren van de hulp der vlaamsche werklieden; terwijl de jongelingen van de militie en van den lsten ban der schutterij in krijgs dienst waren en men bovendien nog eene menigte van spawerkers, ordonnances te paard en wagenmenners leveren moest: Te Oostburg waren eens in het park 120 wagen3 te gelijk aanwezig, en te Sluis en elders waren nog dergelijke wagenparken, dienende, om in geval van nood spoedig de troepen te verplaatsen.

Cadsandria | 1858 | | pagina 59