14 HERINNERINGEN. Men zoude bijna twijfelen aan de mogelijkheid, om in dezen toestand van zaken, den oogst binnen de schuren te krijgen; maar vrouwen en kinderen, winkeliers en ambachtslieden werkten toen in het veld. Na het gevecht achter Sint-Anna werd Oostburg weder door troepen overstroomd. Vele corpsen trokken voor eerst naar deze plaats, om hunne nadere bestemming te bekomen; maar bij het hoofdkwartier was veel werk; men was daar niet zoo dadelijk gereed. Inkwartiering is voor de burgers altijd nadeelig, al brengen de sol daten vivres in, of al wordt er voor betaald; want er raakt veel versleten en veel gaat onordelijk; maar in dagen, als deze waren, was de inlegering nog drukken der; het brood en vleesch werd niet ingebragt; hetzij dan, dat de aannemers het vergaten af te leveren, of dat de soldaten het in verkeerde huizen droegen. De meeste burgers hadden 16 tot 18 man in huis; de boeren hadden wel meer dan het dubbel daarvan in kwartier. Den 9den kwamen nog twee compagniën stedelijke schutters, onder de kapiteins bijleveld en versluis. Bij dezelve dienden als vrijwilligers, van de aanzienlijk ste en vermogendste geslachten onzer provincie. Voorts werden den 8sten, 9den en lOden Augustus be stellingen gemaakt, welke deden vermoeden, dat de kolonel voornemens was het Ilazegras te hernemen en voor ons te verzekeren. Er werden te Sluis, buiten het Pas, bruggen gelegd, geschikt om niet alleen de man schap, maar ook om geschut over te brengen; op het fort Nassau, bij het Retranchement, werden twee zes en dertig ponders .scheepsgeschut, geplaatst. Men dacht

Cadsandria | 1858 | | pagina 60