HERINNERINGEN. 19 Misschien was het doel der beweging bereikt; mis schien zag de kolonel af van zijn voornemen, om verder te trekken, wegens de verliezen, die hij reeds bij de man schap had, of omdat hij vreesde te zullen in den rug gevallen worden. (Zie hieromtrent de inlichtingen van mr. j. Egberts risseeuw, als bijlage hier achter geplaatst.) Te Stroobrugge werd nu veel gedronken en veel aan stuk geslagen; te Eede niet veel minder. De belgische vlag mogt op den toren van Eede niet blijven, maar, om die af te nemen, niQest de kerk open gebroken wor- den; de kerksieraden bleven niet ongeschonden, maar eenige officieren schoten hier tusschen beiden en be letten grootere heiligschennis; onze kadzandsche wagen menners zouden ook nog al hebben vergeten terug te geven van hetgeen zij tot het vervoer en de verpleging van de gekwetsten hadden geleend; maar de vrederegter zorgde, zooveel mogelijk, dat zij er aan herinnerd werden. Naauwelijks waren de nederlandsche troepen afgetrok ken, of zes honderd man Belgen kwamen langs den Zwanenweg en bezetten weder het dorp. .Arm Eede in die dagen! Voor de Belgen warende inwoners Hollanders, en de nederlandsche soldaten hiel den hen voor Vlamingen. Twee zeer goed gezinde jongelingen, die bij het vechten in eene schuur de vlugt genomen hadden, werdendaar gevonden, voor vijanden gehouden; zij werden gruwelijk mishandeld en verwondeen notabel ingezeten liet zijn leven door het moedwillig schot van een' onzer soldaten. En wie zal het opsommenhoevelen, door angst- en schrik

Cadsandria | 1858 | | pagina 65