jf fl HERINNERINGEN. 27 trokken, of hij, burgemeester, zou willen verantwoorden voor noodeloos moorden, plunderen en branden? Ik herhaal het, dat ik mij de data niet meer te binnen brengen kan, maar op den dag van het voor val met de kanonneerbooten, toen was het, dat er order ontvangen was, om eene demonstratie te maken op Gent, en ik zou nog zeer goed kunnen opgeven, hoe in de voorkamer van burgemeester brevet te IJzen- dijke een plan werd gearresteerd tot éene gecombineerde manoeuvre door de troepen der beide districten. Met het voornemen om in het holle van den nacht langs de breede aarden wegen tusschen Sint Lau rens en Eeeloo, België in te dringen, nam de kolonel maatregelen om al zijne troepen in de nabuurschap van Aardenburg zaam te trekken. Hij wilde iiopbergen, wiens gebreken hij kende, maar in wiens onverschrokken moed hij een blind vertrouwen had, bij zich hebben, en daarom was het, dat hij deynema naar Sluis zond. Niemand ter wereld, buiten mij en mijne vrouw, wist iets van het plan. Aan de kanonneerbooten werd order gegeven om eene demonstratie te maken tegen het Hazegras, kogels op de groote hofsteden aldaar te werpen en zóó te doen, alsof men bedoelde de groote zeesluis weg te schieten. Ik heb de order voor bouricius gesteld en eigenhandig geschreven, en ik durf onder solemnelen eede bezweren, dat in die order de uitdrukking voorkomt„dat de bevelhebbers moeten zor gen, hunne onderhebbende bodems niet te compromitteren. Terwijl de kolonel zijne maatregelen hier nam, kwam het berigt, dat troepen, die van IJzendijke naar Aar-

Cadsandria | 1858 | | pagina 73