DER SLDIZENAREN OPSTAND. 35 Eerste dag de schoonste; want na den schoonen dag van vreugd en blijdschap over de onverwachte verlossing, zouden er vreeselijke dagen komen van opstand en be roering. En waarlijk de kans stond schoon om de be laagde0 vrijheid te redden. Van alle zijden door een' zegevierenden vijand bedreigd, was het der jonge en zwakke negentienjarige erfdochter, gravin maria van Bourgondië, des verslagen' hertogs éénige afstammelinge niet mogelijk den storm te bezweren, waarvan zich in de verschillende steden van haar gebied onheilspellende voorteekenen openbaarden. Door drukkende oorlogslas ten tot het uiterste gebragt, was des volks lang getergde langmoedigheid ten einde; d!oor verkorting van vrijheden en privilegiën was de verborgen wrok ten toppunt ge stegen, en de openbaring der verbetene verbittering zoude des te verschrikkelijker zijn, als zij te lang reeds onder drukt was. Naauwelijks had zich de tijding van s hei- togen dood bevestigd, of de Gentenaars namen zes en twintig hunner regenten gevangen, en bragten het meerendeel daarvan ter dood, omdat zij een dood vonnis hadden doen voltrekken, daar toch hunne magt met 's hertogs dood vervallen was (1). Merken we hier op, dat de gemeente hare bestuurders vereenzelvigde met den graaf; ook waande zij hen in het heffen der drukkendste belastingen 's graven medepligtigenen toch waren zij slechts de heffers en omstellers der schattingen, ten behoeve des opperheers geheven, 't Is echter zeer natuurlijk en gansch niets ongewoons, dat 's volks verbittering in de eerste plaats zich tegen hen rigt, wien de heffing der

Cadsandria | 1858 | | pagina 81