3S DEE SLDIZENAHEN OPSTAND. dat de gemeente zelve zes ontvangers zoude kiezen, die alle vier maanden rekenschap zoude geven van hunne handelingen; dat het Vrije ophouden zoude een afzon derlijk lid van Vlaanderen te vormen, om weder eene kastelenij te worden, geplaatst onder het gezag van Brugge, en dat de haven van Sluis de opperheerschappij erkennen zouden der Bruggelingen, die ook hare beide kasteelen zouden bezetten (2). Nu was het der Vrijlaten beurt om het voorbeeld der Gentenaren en Bruggelingen te volgen. Onder het heleid van jacob joris van Jabbeke trokken zij in on telbare menigte naar Brugge op, namen hun' krikhouder allaert goetghebuer benevens vier schepenen gevan gen, braken in de vierschaar van den Vrije en in die van den geestelijken liove, vernielden er de kantoren, verscheurden er de brieven en charters, verklarende geen vierde lid van Vlaanderen meer te willen zijn, of ergens te regt te willen staan, dan voor schepenen van den Vrije, gelijk vóór den jare 1437, voorwendende dat zij kwalijk geregeerd werden, en men zich te hunnen op- zigte aan afpersingen had schuldig gemaakt. De ge welddadigheden, door de Vrijlaten onder het oog der Bruggelingen bedreven, verwekten onder dezen zelven nieuwe onlusten. Den 26sten Maart gijzelden zij zestien hunner aanzienlijkste poorters, die vroeger den post van burgemeester en tresorier hadden bekleed en van wien zij rekening eischten en verantwoording van de pennin gen, weleer door de gemeente opgebragt, en, gevolg gevende aan het voorregt, hun in het nieuwe privilegie van den 13den Maart verleend, stelden zij den lsten Aprii

Cadsandria | 1858 | | pagina 84