40 DER SLUIZEN AREN OPSTAND. tiging van den aanleg der vestingwerken. Voegt men hierbij een onregtvaardig beheer' der geldmiddelen eene beschuldiging, waaronder destijds alle regerings leden of tresoriers schijnen gerust te hebben de hoogst stuitende wijze, waarop de verschuldigde lasten werden geïnd, dan verwondert het ons met meer, dat der Sluizenaren verbittering slechts een geschikt oogen- blik verbeidde, om te voorschijn te treden: eene enkele vonk was voldoende om 's volks toorn te doen ontbran den. Gui de baenst LODEWiJKszooN, een regtschapen en eerlijk man, die het wel met de stad meende en haar eenige verligting wenschte te bezorgen, had het zoo ver weten te brengen, dat hem vergunning was verleend den renteniers slechts halve renten te betalen (5); na hem waren er anderen aan het bestuur gekomen, nóch zoo eerlijk, nóch zoo wijs als hij, en ontvingen sommige schuldeischers nóch halve, nóch heele renten; maar nu ook pleegden dezen parate executie op de Slui- zenaars, die, waar men ze vond, gegijzeld werden en in hechtenis gesteld om den wille der achterstallige renten (6). Arme Sluizenaren! Zóó moesten wel alle bronnen van welvaart ophouden voor u te vloeijen; zóó waart ge dan, als binnen de muren uwer stad opge sloten, vrij en toch gevangen. Van binnen verdrukking; daar buiten gevangenis. Komt, slaan wij, om den berooiden toestand der geld middelen te leeren kennen, eenen vlugtigen blik in de stadsrekening van Sluis over de jaren 1471 en'72: die van 1473 tot '78 ontbreken! Wij hebben dan de volgende ontvangsten te boeken. Aan erfelijke rente en

Cadsandria | 1858 | | pagina 86