50 DEE SLUIZENAREN OPSTAND. poorters, die het bestuur der stad in handen hadden of vroeger het ambt van wethouder en tresorier hadden bekleed, in hechtenis gesteld, daarbij groot gevaar loo- pende het leven te verliezen. Het bestuur der stad, en voornamelijk het beheer der geldmiddelen, werd toever trouwd aan zes personen, die den naam ontvingen van zesmannen welligt naar het te Brugge gegeven voorbeeld aangesteld door de opstandelingen en uit hun midden tot dezen post geroepen en verkozen (10). Zoo had zich dan de gemeente vrij gemaakt van de gehate belastingen en van een ontrouw bestuur; en smaakte zij al geene rustige, zij genoot onbelaste dagen nder eene zelfgekozene overheid, die haar gansche ver trouwen bezat. Maria van Bourgondië verliet den 5 den April de stad Gend, zich naar Brugge begevende om aldaar den 9den daaraanvolgende de privilegiën der stad te be zweren. Te vergeefs had de geschokte jeugdige gravin de hoop uitgedrukt, dat men haar toch niet van de eene wapening in de andere voeren zoude. Immers, de tijding, dat die van het Vrije een privilegie hadden verworven, waarbij het weder tot het vierde lid van Vlaanderen verheven werd, verwekte te Brugge eenen nieuwen opstand. De vermelding van de bijzonderheden diens opstands ligt buiten ons bestek, 't Zij ons ge noeg aan te stippen, dat de gravin zich genoodzaakt zag, den 18den April al der Bruggelingen begeerten in te willigen en zij daarop al de oude en nieuwe vrij heden der stad bezwoer. In dezen nieuwen opstand

Cadsandria | 1858 | | pagina 96