54 SCHETS VAN STAATS-VEAANDEKENS gelegd hadden; en met al die bruggetjes en watertjes was het even of men in een engelschen tuin was alleen ontbraken er boomen. De stad was dus ook niet gemakkelijk te nemen. Prins Maurits kwam door het Zwarte Gat tusschen Kadzand en Oostburg door; maar hij moest op de hoogte van het voormalige Coxij blijven liggen, en ware ik in zijne plaats geweest, ik hadde waarlijk niet geweten wat te beginnen. Maar prins Maurits was gladder; hij stapte daar aan den Konijnenberg aan wal, en trok langs eene oude kavalje van eenen dijk de voormalige Ooster-Eede rondMaar, als ik dat nu alles ging vertellen, dan kwam ik van den avond niet ten einde. Nu Maurits was dan glad, en hij kreeg Sluis. Onder de eerste werkzaamheden behoorde het ver schikken en verpoetseu der kerk. Want in de twintig jaren, dat de Spanjaards hier den baas speelden, waren er lieden in Sluis geweest, die eene geheel andere taal dan wijlen dominé arcekius spraken; zoo b. v. noemden zij destrueren wat hij in orde brengen genoemd had: ze hadden dus gezocht het weder in den ouden stand te brengen. Evenwel waren er niet zoo dadelijk al die schutsels, luifels en togtdeurtjes, die wij er gezien hebben. De Gereformeerden waren toen zoo katijvig nog niet. Ze zijn maar kouwelijk geworden een 50 of 60 jaren later, toen de korte homeliën door gerekte, net afgepaste predikatiën vervangen werden. De kerken liet men toen meestal zoo als zij waren. Met houten of koperen koorhekken; alleen nam men de altaren en de beelden

Cadsandria | 1859 | | pagina 104