■WESTELIJK DEEL IN 1604. 55 weg, en voor de plaats, waar te voren het hoogaltaar stond, hield men nachtmaal. De eerste predikant, die hier na de herovering dei- stad gestaan heeft, was lowijs diebix. Hij werd door Hun Hoogmogenden gezonden. Of hij om deze plaats gesolliciteerd had, staat er niet, maar het is toch waar schijnlijk, dat hem deze zending aangenaam is geweest. Men zendt toch geene predikanten even als pakgoed. Hij schijnt het hier dan ook al heel pleizierig gevonden te hebben, maar misschien wel wat waterachtig en luchtig. Yan zijne collegaas kon hij niet veel last hebben; uant zijn naaste ambtgenoot was joiiannes bollius; dïze stond te Vremdijke, waarmede Biervliet gecom bineerd was: hij kon er toch even familiaar mede con- veEeren als tegenwoordig de domino van Breskens met diei van Ellewoutsdijk of Neuzen. Te Oostburg kwam er vegens een paar kleinigheden nog vooreerst geen predkant; namelijk omdat de beide kerken ingestort waren en er geene menschen woonden, en te Kadzand woondtn wel Gereformeerden, maar het haperde hun ook al aan eene goede kerk; en om more majorum in de open lucht te preken was al uit de mode geraakt. Verbeddt u nu eens, hoe dominé bollius, als hij zijn collega te Sluis wilde bezoeken, met zijne vrouw daar kwam aanzeilen. (De heeren moeten nu niet denken dat ik het maar verzin, dat de heer bollius getrouwd was. Neen' het staat nog ten huidigen dage in de acteboeken fe Middelburg te lezen, dat hij en zijne vrouw daar, lenigen tijd na hunne vlugt uit Gend, als

Cadsandria | 1859 | | pagina 105