EENE ZUIDBEVELANDSCHE OVERLEVERING. 65 Men besloot, den vond zorgvuldig geheim te houden en den schat elders in veiligheid te brengen, waarheen, na eenigen tijd, tot het voorkomen van achterdocht, het kinde- renpaar met den vinder van den geldschat zich mede begaf. De hut werd een verlaten huis en niemand wist waar de oude arbeider met vrouw en zoon gestoven of gevlogen was. Na weinige jaren kwam de laatste in Zuidbeveland terug en kocht in het zuidwestelijke gedeelte des eilands eene aanzien lijke te koop geveilde hofstede. Het verkrijgen van de aanzien- lijkedaartoebenoodigdegeldsom verklaardehij voor de vrucht van eenen in het klein aangevangen, maar door geluk be kroonden koophandel, tot dat, na lange jaren, de eigenlijke waarheid aan het licht kwam, gelijk dan ook de landlieden, bouman genoemd, zeer welgestelde menschen, aan mijnen berigtgever verhaalden, dat het zich aldus met den eersten grond van hun vermogen had toegedragen. Voor regtstreeksch bewijs is de zaak nu niet meer vatbaar, maar onmogelijk is het niet, dat in de nabijheid van de Schelde, waar spaansche schepen tijdens den grooten worstelstrijd onzer vaderen het nu en dan be- naauwd genoeg hadden, eenmaal veiligheidshalve eene groote som geld in het Ruige-Dijkje begraven is, zonder dat men naderhand gelegenheid gevonden heeft om de, misschien door een klein doornstruikje aangeduide plek weder te ontgraven. Het zonderlingste is de droom. Dergelijke droomverhalen zijn bij dozijnen, ja honderden in omloop. Of al die vertellingen waarheid hehelzen, behoeft men naauwelijks te vragen; althans gerust kan men de vraag ontkennend beantwoorden. Maar het is 1859. 5

Cadsandria | 1859 | | pagina 115