70 DE DICHTERS zij in dichterlijken zang den eersten overtreffen, als wel om hunne opgeklaarde denkwijze, waardoor zij aanlei ding gegeven en den weg gebaand hebben tot het in voeren eener nieuwe psalmberijming, welke ten jare 1774 het regtmatig verlangen van alle verstandige en god vruchtige leden der nederlandsche hervormde kerk, reeds voor verscheidene jaren gekoesterd, ten volle mogt be vredigen. Johan moorman, den 22 December 1696 te Hulst geboren, moest reeds vroeg de zorg van zijnen vader, een aanzienlijk regeringslid van denzelfden naam, missen, en bleef dus, nevens den besten Opvoeder, alleen de leiding zijner brave en verstandige moeder, catharina van der slaert, behouden, die het genoegen had, hare moederzorg met gewenschten uitslag bekroond te zien. Door eenen geschikten aanleg voor de letteroefeningen, gepaard met ijverigen leerlust, maakte hij snelle vor deringen in de talen en andere voorbereidende weten schappen, zoodat hij, te Leyden gekomen, zich met vrucht op de studie der regtsgeleerdheid kon toeleggen. Na volbragten leertijd vestigde hij zich ten jare 1717 als advokaat in zijne vaderstad, welk ambt hij zoo ge lukkig uitoefende, dat zijn roem door geheel Staats-Vlaan deren verbreid werd. In 1719 tot schepen en in 1726 tot burgemeester van Hulst verkozen, vermeerderden zijne veelvuldige ambtsbezigheden nog aanmerkelijk. De dichtkunde was hem echter tot uitspanning, waartoe zijn lust niet weinig werd aangewakkerd door den vriend- schappelijken omgang met den dichtlievenden joiian

Cadsandria | 1859 | | pagina 120