MOORMAN EN ANDRIESSEN. 71 nuiBEitx jungics, tan 1720 tot 1728 predikant bij de hervormde gemeente te Hulst. Ten gevolge eener langdurige en kwijnende ziekte moest hij evenwel reeds in zijn 47e jaar, den 22 September 1743, zijnen aard- schen werkkring verlaten, na tweemaal gehuwd te zijn geweest; eerst, van 1723, met wilhelmina cornelia van oudebkekk, die hem den 27 Junij 1729 plotse ling ontviel, en daarna, van 1734, met anna elisabeth van deb heyden, die hem met drie dochters overleefde. De voornaamste vruchten van 's mans dichterlijken geest zijn, na zijn overlijden, ten jare 1745, door den zeeuw- schen dichter pieter boddaert, onder den eenvoudigen titel; Gedichten van johan moorman," te Middelburg in druk uitgegeven, en het was door deze uitgaaf, dat toevallig de grond gelegd werd tot het verkrijgen eener reeds lang te vergeefs gewenschte verbetering in de psalmberijming voor kerkelijk gebruik, gelijk wij straks verder zullen aantoonen. Andbeas andriessen behoort tot eene predikanten- familie, wier namen nog bij onderscheidene hervormde gemeenten in Zeeland loffelijk herdacht worden. Een zoon zijnde van jacobus andriessen, die van 1694 tot 1734 een bekwaam en getrouw leeraar was voor de gemeente te Sehoondijke, Colijnsplaat, Goes en Vlis- singen, en daarna in eervolle rust, den 5 Eebruarij 1789, te Axel zijne aardsche loopbaan eindigde, werd hij den 27 Januarij 1699, uit zijns vaders eerste huwelijk met adriana saalders en op diens eerste standplaats Sehoondijke geboren. Mede der kerkdienst

Cadsandria | 1859 | | pagina 121