MOORMAN RN ANDREESSEN. 75 eene psalmberijming, waaruit wel niemand ooit met ware, hartelijke stichting zijne gezangen tot Gods eer had kunnen aanheffen. Immers, het was eene, uit het fran- sche psalmboek van marot en beza in het vlaamsch, door petrus datheen overgebragte berijming, die niet slechts hoogst gebrekkig, maar ook vol was van allerlei aanstootelijke, zeer wanvoegelijke en den eerbied voor God kwetsende uitdrukkingen. De geestdrift evenwel, waarmede zijne psalmberijming ontvangen, ja voorge trokken werd boven die van zijnen voorganger, jonkheer jan van uitenhove, en die van zijnen opvolger, den eerbiedwaardigen marnix, heer van St. Aldegonde, of schoon zij verre beneden die beiden stond, moet niet aan vuige bedoelingen van zijne zijde geweten worden, gelijk hem zulks weieens uit partijdigheid is ten laste gelegd. De voorkeur, welke aan zijne, in zijn eigen oog gebrekkige berijming, die hij zelf eene ontijdige geboorte noemde, gegeven werd, is veeleer daarin te zoeken, dat zijne psalmen gevoegd waren bij, en te ge lijk uitgegeven werden met den Heidelbergschen Cate chismus, mede door hem in het nederduitsch vertolkt, en vooral ook daarin, dat hij dezelfde zangwijze van de fransche berijming behouden had, waardoor de een stemmigheid der fransche en nederduitsche Hervormden niet weinig bevorderd werd. Hoe het zij, de man, van wiens levensbegin en uiteinde onlangs wetenswaardige bijzonderheden zijn aan het licht gebragt, heeft, niet tegenstaande zijnen overdreven ijver en zijne harde onverdraagzaamheid, eene groote en gewigtige rol

Cadsandria | 1859 | | pagina 125