76 DE DICHTEES vervuld in de hervormingszaak van Nederland, waar hij een tijd lang aller vraagbaak, ja de spil der kerk was. En hij moge in eenzijdige beoordeelaars geene ge nadige regters hebben gevonden voor onzen tijd is het bewaard gebleven, billijker te zijn omtrent den man, die in zijne nederlandsch-duitsehe psalmberijming gaf wat hij kon, en daarmede aan de hervormde kerk in ons vaderland eene hoogst gewigtige dienst bewees. Dat zijne gebrekkige berijming, in de provinciale synode, van 1628 Junij 1574 te Dordrecht gehouden, eerst voorloopig aangenomen, en later in de nationale synode, van 218 Junij 1578 mede aldaar gehouden, en van welke kerkvergadering hij zelf praeses was, tot algemeen kerkelijk gebruik bestemd en aangewezen, in lateren tijd behouden bleef, toen onderscheidene psalmberijmers de toonen der harpe van Sion in krachtiger taal hadden laten klinken, en zoo menige stem zich tegen het lamme en kreupele rijm van het kerkgezangboek had doen hooren; ja, dat er twee eeuwen moesten verloopen, vóór de nederlandsche hervormde kerk eene zuivere psalm berijming ontving, waarvan de invoering zelfs hier en daar onlusten baarde; en dat nog sommigen in onze dagen het mindere kiezen, alleen omdat het oud is dat, voorwaar, is niet de schuld van datheen, maar van de dwaasheid der tijden! Maar, wij moeten van onzen uitstap terugkeeren, en hen, die onzen te lang en al te zeer vereerden psalm- berijmer nader wenschen te leeren kennen, naar ge-

Cadsandria | 1859 | | pagina 126