MO OK MAN EN ANDKIESSEN. 81 ingevoerd, en zoo brak dan eindelijk de blijde stond aan, naar welken de toen levenden, die onbevooroordeeld dachten, met verlangen gereikhalsd hadden, waarop men het kreupele en onstichtelijke psalmgezang van datheen verwisseld zag met de nieuwe en welluidender toonen van Israels Lofgezangen, - en waartoe eene schijnbaar geringe omstandigheid, zoo onvoorziens, doch gelukkig, aanleiding gegeven en den weg gebaand had. Of men het nu bij de toen aangebragte en zoo zeer gewenschte verbetering van het kerkelijk psalmgezang moet laten berusten, en of men te dezen opzigte niet nog eenen stap verder zou kunnen gaan, om het psalm boek, waarin wij eene goudmijn bezitten, nog beter te doen kennen en waarderen, is eene vraag, waartoe wij aanleiding ontvingen, bij de inzage van een belang rijk werk, dezer dagen te Utrecht uitgegeven, onder den titel van: Be psalmen naar de behoefte der Christenen voor kerkelijk en Misselijk gebruik ingerigt. Dat dit werk, welks schrijver het ernstig te doen is, om de hoogachting voor, en het gebruik der psalmen bij de hervormde gemeenten in ons vaderland aan te kweeken en te bevorderen, algemeene belangstelling ver dient, aarzelen wij geenszins uit te spreken; ja, wij vereenigen ons volkomen met zijnen wensch, dat het naderende eeuwfeest, waarop de invoering der verbeterde psalmberijming in 1874 of 1875 zal gevierd worden, zich moge kenmerken door eene nieuwe verbetering in het kerkelijke psalmgezang, ter verheerlijking van God! 1S59. 6

Cadsandria | 1859 | | pagina 131