WINDENBURG. 87 Overdijksehe genoemd wordt. Dat het Windenburg heette, zeggen u het onderschrift van het plaatje en het opschrift van deze regelen. Maar vraagt ge mij, hoe het aan dien naam kwam, dan moet ik het antwoord schuldig blijven. Wil iemand dien afleiden van den vrijen aanval, dien de wind uit alle hoeken had op het slot, eer het nog omringd was door huizen en boomgewas ik kan er alleen tegen inleggen, dat men niet gewoon was adelijke kasteelen naar zulke omstandigheden te noemen; maar vraagt men of dan de stichter eenen naam had, die zoo wat luidde, dan moet ik ook zeggen: ik weet het niet. Vraagt ge mij naar de doopceel van het gebouw hier is er een, die inhoudt, dat het in het jaar 1475 gesticht is door anna van boukgondm, echtgenoote van heer adolf van kleef, dien de lezers van Cadsandria zich misschien nog uit den jaargang 185 7 herinneren; maar ik zeg u vooruit, dat die doopceel zoo goed als zeker valsch is, want dat het slot Windenburg hoogst waarschijnlijk minstens eene eeuw vroeger heeft bestaan. Wil uwe verbeelding het echter door de genoemde na tuurlijke dochter van hertog philips laten vergrooten of verbouwen, het is mij wel; wil die verbeelding het door haar en haren gemaal laten bewonen, 't is mij nog beter, mits ge er dan haren tweeden echtgenoot adolf van kleef, reeds genoemd, toe neemt; want hij bedijkte in den omtrek vele schorren en gorzen, terwijl anna's eerste man, adriaan van borsele, wel op Walcheren zal heb ben gewoond. Moeten we op den pas van het aloude kasteel de

Cadsandria | 1859 | | pagina 137