136 EEN BLIK. OP HET SLUIS zijn. Dit kaartje bezit zooveel voordeelen boven dat, hetwelk in den eersten jaargang van 't bovenbedoelde jaarboekje voorkomt, dat het jammer is, dat het daar voor niet in de plaats is getreden. Eveneens overtreft deze afbeelding die, welke in de Nassausche oorlogen wordt aangetroffen. Niet alleen toeh vindt men de Westpoort, den Blaauwen Toren, den Smeedtoren, het Kasteel, de Oostpoort, de Zuidpoort, den steenen muur, zich uitstrekkende van de Westpoort tot aan het neder- hof van den Kasteele" er op aangeduid, maar evenzeer de Vischmarkt, de Melkmarkt, de Korenmarkt, enz. aan gewezen, terwijl mij, na een naauwlettend onderzoek ge bleken is, dat de rigting en onderlinge snijding der straten, de plaatsing van kerken, kloosters en gasthuizen, op weinige uitzonderingen na, juist is. Alleen omstreeks de Oostpoort, zuidwaarts van den Zuiddijk, worden straten gemist, welke daar in de 14e en 15e eeuw gevonden werden, terwijl aan de noordzijde van den Zuiddijk, eveneens omstreeks de Oostpoort, de straten te veel op elkander zijn gedrongen, waardoor aldaar eene hoofd straat en eenige kleinere dwarsstraten zijn vervallen. Aan de zijde van het Pas, Nieuw-Muiden, vinden wij nog geene vestingwerken: 't kaartje moet dus in 't begin der 16e eeuw vervaardigd zijn. 't Verdient opmerking, dat op het stadswapen, in den regterbovenhoek der af beelding voorkomende, de golvende zeebaren ontbreken. Wij willen ons eenige oogenblikken in het Sluis der 15e eeuw verplaatsen, de stad ter loops doorwandelen, met aanwijzing der versterkte punten en opmerkens-

Cadsandria | 1859 | | pagina 186