DEK XV EEUW. 141 als den toren bij den keten, den toren van Bour- gondië. Hij is waarschijnlijk te gelijkertijd als het kas teel gebouwd. In October 1395 ontmoeten wij 's graven kanselier, eu in November deszelfden jaars den heer van ghistelle te Sluis, ter visitatie van den kasteele en den toren van Bourgondië. 't Lijdt dus geen twijfel meer, dat deze laatste door eiiips van Bourgondië gesticht is. Nu ligt de stad zelve voor ons; wij verlaten den Westpoorttoren, en zullen onze beschouwingen al wan delende voortzetten. Indien wij er lust toe hadden, zouden wij ons voorbij den Blaauwen toren, achter om de huizen, langs den stadsmuur heen, naar den Smeedtoren, en voorbij den Visschersteeger en Klaasvadersteeger, die beide naar het water leiden, ons naar den Turfvliet kunnen begeven; maar wij kiezen liever een' anderen weg, die ons spoediger naar het inwen dige der stad leidt. Uit de Westpoort komende, bevinden wij ons al dadelijk in de Brugstraat, naderhand Brugsche straat geheeten. Eigenlijk bevinden wij ons thans op den Z u i d d ij k. De Brugstrate toch is niets anders dan eene verlenging van dezen dijk, of liever, de dijk zélf, die het Zwin afsluit, bij de Westpoort de stad inschiet, en dwars door deze, achter om het stad huis, naar de Oostpoort loopt, waar hij, voortgezet, ook daar den Zeedijk vormt van Aardenburger-Ambacht be- wester Ee. Deze dijk was de eerste grondslag; hare legging de eerste aanleiding tot het ontstaan der stad. Wat ten zuiden van den Zuiddijk ligt, is het oudste, wat ten noorden daarvan gevonden wordt, het jongere

Cadsandria | 1859 | | pagina 191