DER XV EEUW. 143 hoofdzakelijk van liet kasteel tot aan de binnenhaven, en tevens van deze tot aan den toren op het Zwin uit, en heette de Yliet. Van eene andere kade, die vroeger nabij het kasteel lag, zullen wij straks sporen aantreffen. De Vischmarkt strekte zich toen verder uit, dan nu mogelijk zoude wezen; de opening der sluis lag toen verder naar den waterkant, zoodat de vischmarkt tot aan het Pasteistraatje of 's Heeren Boudewijns straatje, oorspronkelijk Windgatstraat geheeten, reikte. Werpen wij nu nog even een blik in de Kapel van Sint Joris, aan de zuidzijde van den Turfvliet; slaan wij het oog in de Vleeschhouwerstraat, zoo geschikt nabij de vleeschhal gelegen, en tegenwoordig nog ten deele bestaande, en slaan wij dan de Kerk straat in. Hier zijn wij op den weg naar de Mar ia- kerk. Wij laten op onzen togt de Krepelstraat en het Klokstraatje, die ons naar de achterhaven of de Kiole zouden voeren, aan onze regterhand liggen. Even zoo wandelen wij een klein straatje, dat naar de Kapellestraat voert, en de Vinkelstraat, ook wel Winkelstraat geheeten, die naar de Korenmarkt leidt, aan de linkerhand, voorbij en trekken door tot aan het einde der Kerkstraat, dat den naam draagt van het Bagijnhof. Nu staat de oudste der twee parochie kerken voor ons. Twee zware torens, een hoektoren en een middentoren, heffen de spitsen omhoog, als wezen zij ons ten hemel, en het gelui van drie zware klokken treft ons oor. Inwendig is de kerk opgeluisterd door een tal van kapellen en altaren, aan zoovele gilden der

Cadsandria | 1859 | | pagina 193