154 EEN BLIK OP HET SLUIS van Nieuwe Markt dragen mogt. Vóór 1400 stond hier een blok huizen, gevormd door de Onze-Vrouwe- straat, die doorschoot tot aan de Kapellestraat, de Heer Willemsstrate van Thoröut waarvan thans nog een zeer klein gedeelte aanwezig is die wederom voortliep tot in de Onze-Vrouwestraat, en door de Windgatstraat, die van den hoek, waar de Onze-Vrouwestraat en het Pasteistraatje elkander ontmoeten, doorschoot, voorbij ver schillende straten, tot aan de Sint Annastraat. Toen in 1393 het stadhuis door brand was vernield geworden, was men bij het bouwen van een nieuw schepenhuis er op bedacht, om tevens een schoon marktplein aan te leggen, waarom de stad genoemden blok huizen inkocht, af liet breken, den gewonnen grond liet bestraten en er een fraaijen waterput op stichtte, rustende onder een net, met windvaantjes gekroond huisje. Nevens het schepen huis staat het Poorterhuis, prijkende met een torentje, dat voorzien is van eene schel. Zulk een gebouw wordt ook te Brugge gevonden. De gildebroeders komen hier bijeen wanneer hunne rekeningen geschieden, en de poor ters vloeijen hier zamen om te raadplegen over zaken, hun bijzonder betreffende. Alvorens de markt te ver laten merken wij nog aan hare noordzijde het Willem- Ewoutsstraatje, bij verkorting het Willem-Meeus- straatje geheeten, op, dat naar de Hoogstraat leidt. In dit straatje vindt men den Steen, d. i. de gevangenis van den Watere. De Hoogstraat strekt zich uit van den Sint-Lievenssteeger tot nabij het kasteel. Zij is eigenlijk een tweede dijk, later opgeworpen op de

Cadsandria | 1859 | | pagina 204