DEE XV EEUW. IgJ die het kasteel omringen, zijn door een' kistdam, in 1403 gelegd, van de wateren der stadsvesten gescheiden, en toch is bij zware vloeden de aandrang der golven ge ducht voor de valbrug, die ons uit de Oostpoort naar de overzijde der vesten voert. Nabij de Oostpoort ligt, zoo als we boven reeds zagen, de Oostkeure, eene plaats, oostvandeKeurevan Sluis gelegen, en daar aan haren naam ontleenende. Die naam is overgegaan op eene straat, die naar het Oostwaterschap leidt. Van de Oostkeure hebben wij reeds in Vereeniging met de Zuid- keure gesproken; wat het Oostwaterschap aangaat moet ik dit melden: In 1351 nam de stad Sluis,''van het YVilgeminen- of Wilhelmitenklooster ter Wastinen bij Biervliet, 143 roeden lands, ter stede behoef, ten erfe- lijken cijns, om daarin te doen maken eenen pit ende een waterscip ende ghewat in bate ende in proffite der voornoemde stede." Dit Oostwaterschap, strekkende om steeds goed, drinkbaar water in overvloed in de stad te hebben, ligt nabij het Schuttershof, en daar leidt de Oostkeure heen. Een ander waterschap, het Zuid wa ters chap geheeten, ligt in de nabijheid der Zuidpoort. Wanneer wij nu langs den Zuiddijk terugkeeren, dan loopen aan onze regterhand de Sint-Laurensstraat en de Sint-Jorisstraat. Tusschen deze laatste en de Sint-Anna- straat vinden wij aan de noordzijde van den Zuiddijk het Sint-Christoffelsgasthuis, voorzien van eene kerk, en toebehoorende aan het Sint-Christoffelsgilde, dat is: het gilde der vrije schiplieden. Dit geeft ons eenig denkbeeld van den bloei van dit gilde; geen wonder dat

Cadsandria | 1859 | | pagina 213