164 EEN BLIK OP HET SLUIS het bloeitSluis is nog eene der voornaamste koopsteden van "Vlaanderen, en zijne ruime haven eene van dé be roemdste der wereld. Men ontvangt er den tol van alle vaartuigen, die uit Spanje en Portugal herwaarts komen, en van vele steden, die leden zijn van de beroemde Duitsche Hanze. Hierbij bedenke men, dat de Sluize- naren vrij zijn van allen tol, zelfs van dien, welke te Sluis geheven wordt, en het zal ons niet bevreemden, dat handel en scheepvaart ten toppunt van bloei zijn gestegen. Onder de tien tot twaalf duizend inwoners der stad bestaat daarenboven eene sterke zoutnering, en de haringvisscherij houdt velen bezig; behalve den stapel der wijnen, heeft men thans ook dien van den drooge- visch, welke, vroeger uitsluitend aan Monnikereede toe behoord hebbende, den Sluizenaren mede gegund is. Maar wij keeren tot onze wandeling terug. Aan de linkerzijde, d. i. aan de zuidzijde van den Zuiddijk, loopen nu de Sint-Jorisstraat-over-dijk en de Sint-Annastraat- over-dijk, en brengen ons weder naar de Oostkeure. In deze straten zal men den toegang vinden tot het nonnenklooster de Magdaleene, dat met kerk en school eene groote uitgestrektheid gronds beslaat. De Sint- Annastraat-over-dijk wordt langzamerhand verdoopt in de Magdalenastraat naar het genoemde klooster. Wij volgen den Zuiddijk, al westwaarts aan, en bereiken dan aldra aan onze linkerhand de vrij lange Sint-Bran- darisstraat, die ook naar het Oostwaterschap voert. Voortgaande vinden wij de reeds vermelde Sint-Pietev- straat aan onze regterhand, die aan onze linkerhand tot

Cadsandria | 1859 | | pagina 214