DER XV EEUW. 165 aan de stadsgrachten voortloopt onder den naam van Hendrik-filius-Jansstraat, d. i. Hendrik-Jans- zonestraat. Over eene bestrate brug, die bier over de riole ligt, welke langs den Zuiddijk naar de Oostkeure loopt, komen wij in deze straat, door welke wij ons ter schutters prayele waert," d. i. naar het hof der schutters van Sint Joris, kunnen begeven. Eene groote, schoone poort verleent er ons den toegang toe; het oude schuttershof ligt nabij het Magdalenaklooster. Er be staan twee schuttersgezelschapp en van Sint Joris, dat der oude en dat der jonge schutters. Keeren wij naar den Zuiddijk terug, en wandelen wij langs denzelven voort. Aan onze regterhand zien wij dan weldra de korte Sint- Jansstraat, die aan onze linkerhand voortloopt onder den naam van de Eiker- d. i. Eicquaertstrate; slechts eenige schreden verder ligt de Hugo-filius-Jans- straat, d. i. Hugo-Janszonestraat. Hendrik en hugo waren zeer waarschijnlijk zonen van eenen zelfden heer jan. Beiden hebben zij hier omstreeks gewoond, en verscheidene renten bezet op huizen, ten voordeele van den H. Geest. Naar hen en zekeren heer ricquaert zijn de drie ge melde straten genoemd. De Hugo-filius-Jansstraat krijgt zachtkens aan den naam van KleineKloosterstraat; de Eikerstraat, dien van Groote Kloosterstraat, en wel omdat beide deze straten ons voeren naar het in 1443 door den beroemden johannes de capistrano gestichte Graauw-broedersklooster, welks bezit tingen achterwaarts aan het schuttershof en aan de stadsvesten grenzen. Dit klooster bezit hier uitgestrekte

Cadsandria | 1859 | | pagina 215