26 KEINIER DE KLERK. en voorzien was, liet hij stil in den nacht vier stukken geschut van het schip naar de woning brengen en in allerijl elk dier stukken dekken door eene verschansing van bamboe. Toen de morgen aanbrak werden de twis tende partijen beiden begroet met eenige kanonschoten, die nadruk bijzett'en aan zijnen eiscli, dat onverwijld de grensscheiding bepaald en het geschil bijgelegd zou worden, gelijk weldra geschiedde. De klerk echter oordeelde het noodig, de bamboe-woning in een versterkt fort te veranderen, waaraan hij naar valckenier den naam van Valkenoog gaf; een wenk tevens om van daar de bedrijven der inlandsche vorsten met scherpen blik gade te slaan. Dit fort, in 1757 verbeterd, bestaat nog, en was in vroeger tijd eene belangrijke factorij voor den handel. In 't begin van het jaar 1741 keerde de klerk naar Batavia terug. Niet lang te voren had daar het vreeselijke bloedtooneel plaats gevonden, waarbij de meeste Chineezen, te Batavia woonachtig, met vrouwen en kinderen waren nedergesabeld. De menschheid gruwt van de wreedheden daarbij gepleegd, en wij behoeven niet te zeggen, dat, indien de gruwel van zulk eene uitmoording in onze dagen werd herhaald hetgeen wel in geen enkel opzigt mogelijk is het ons aan woorden ontbreken zou tot het lucht geven aan onze verontwaardiging. Maar of daarom het steeds toene mend getal Chineezen in onze oostersche koloniën, of hun aanwassende rijkdom, of hun stijgende invloed geen be kommering wekke, is eene andere vraag, die men niet

Cadsandria | 1859 | | pagina 76