32 REINIER DE KLERK. trachtte hij het nederlandsche opperhoofd door geschen ken om te koopen, ten einde in zijne oogmerken te slagen. Daaromtrent had hij zich in den eerlijken Zeeuw vergist; want geschenken noch aanbiedingen waren in staat om dezen een haarbreed te doen afwijken van eed en pligt. De teleurgestelde vorst zon nu op wraak en gebruikte daartoe een middel, dat in dien tijd vrij algemeen door de inlandsche vorsten werd gebezigd, t. w. hij verzocht de terugroeping van het opperhoofd te Soerabaya naar Batavia, ten einde zich daar te ver antwoorden. De hooge regering te Batavia ontving zulke verzoeken ongaarne maar willigde ze dikwijls uit in schikkelijkheid in, deed zulks ook nu. Doch de klerk verantwoordde zich zonder moeite bij den nieuwen gou verneur-generaal baron van Imhoff en vergezelde niet lang daarna zijnen vriend hugo verïssel, Ï7) raad van Indië, bij diens buitengewone zending als commissaris, ten einde hier en daar op Java de noodige maatregelen te nemen ter demping van den nog altijd smeulenden opstand der Chineezen. De klerk was tevens benoemd tot eerste administrateur te Samarang, eene betrekking die hij na eenigen tijd verwisselde met het onder-com mandeurschap van geheel noordoostelijk Java, in plaats van elso sterrenberg, die zich de hevigste ongenade van den gouverneur-generaal van imhoff had op den hals gehaald. Het regte daarvan schuilt nog in het duister. Sterrenberg zou de inrigting van den nieu wen gouverneur-generaal ten aanzien van de cultuur en de opbrengst der landerijen niet hebben gedeeld, en

Cadsandria | 1859 | | pagina 82