REINIER DE KLERK. 37 beter worden opgedragen dan aan de klerk, die er met zoo gelukkigen uitslag aan het hoofd der zaken had gestaan? Zijne radicale beschrijving van Banda," naar Nederland gezonden, droeg dan ook de hoogste goedkeuring weg bij bewindhebberen der Compagnie. Ook kweet hij zich met ijver van de hem opgedragen betrekking van opperregent der hospitalen, hoewel even weinig slagende als zijne voorgangers en opvolgers, in het stuiten van de toenemende sterfte onder de te Batavia ge plaatste krijgsmagt, veroorzaakt door die ongezondheid van het oord, welke in het vervolg van tijd oorzaak is geworden, dat de meeste Europeanen buiten de eigenlijke stad zijn gaan wonen. Tijdens het gouverneurschap van van der parra was de klerk, goed rond, goed zeeuwsch," als hij in weer wil van zijn langdurig verblijf in Indië gebleven was, wel eens wat zeer vrijmoedig in zijne adviezen, des de gouverneur-generaal, gebruik makende van de ervaren heid, zoo vele jaren door de klerk in de Ceiloneesche zaken getoond, voorstelde om, toen het landvoogdschap van dat hoog belangrijke eiland was opengevallen, hem dien post toe te vertrouwen. Maar de klerk, doorziende dat men zich op die fatsoenlijke wijze van hem wilde ontslaan, voerde en dat met het grootst mogelijke regtdaartegen aan, dat hij tegen de daaraan verbon den vermoeinissen niet bestand was, als hebbende reeds 35 jaren de Compagnie gediend en 20 jaren lang in de ongezondste van hare bezittingen omgezworven. Zoo begreep men het dan ook en de baron van eck werd

Cadsandria | 1859 | | pagina 87