38 KEINIER DE KLERK. met de eervolle taak belast, om op Ceilon het bewind te voeren. Toen van der parra den 28 December 1775 over leden was, werd jeremias van riemsdijk opperlandvoogd, en zag zich onze vriend de klerk aangesteld tot directeur- generaal, -de naaste aan den gouverneur, en bij diens overlijden de opvolger. Zoo het waar is, dat de klerk, in zijne jeugd nog op Sumatra zijnde, op het zeggen: Gij zult nog commandeur van Batavia worden," ten antwoord gaf: „ik zoek naar de generaals deur" dan had hij nu eindelijk de klink van die deur als het ware in de hand. Maar de laatste loodjes wegen het zwaarst; de klerk was een man van 65 jaren, en schoon hij nog kloek was voor dien leeftijd, 65 jaren zijn in het indische klimaat een zeer hooge ouderdom, vooral voor iemand, die zooveel jaren in min gezonde streken heeft doorgebragt. Er was onder al de betrekkingen bij de voormalige O. I. Compagnie misschien geene, in welke men zich meer verrijken kon, dan die van directeur-generaal. Aan die betrekking toch was verbonden de geheele zorg voor den handel en de pakhuizen, waarin de goederen der Compagnie werden bewaard. Koop en verkoop gingen door des directeurs handen, en 't was hem aanbevolen te zorgen, dat de schepen noch te veel, noch te weinig lading kregen, opdat noch de zeeman, noch de Com pagnie werd te kort gedaan. Men begrijpt, hoe gemak kelijk het voor iemand van een niet al te teeder geweten zijn moest, met de gezagvoerders der schepen te onder-

Cadsandria | 1859 | | pagina 88